img

Wyleganie kanarków


Kiedy w gnieździe są już pisklęta, zaczynamy znowu podawać ptakom mieszankę jajeczną (resztki wyrzucamy wieczorem), młode są karmione przez samicę i przez samca. Po odchowaniu piskląt, samica jest ponownie gotowa do lęgów i na dźwięk śpiewu samca, przysiada na żerdzi. Jeśli nie kłóci się z młodymi i ich nie skubie, można je jeszcze przez jakiś czas zostawić razem, jeśli jednak dochodzi do bójek, trzeba młode odseparować.

Aby nie przemęczać samicy, nie należy dopuszczać do większej ilości legów (2-3) i na przełomie czerwca/lipca wyjmujemy gniazdo z klatki. Pamiętajmy, że począwszy od lipca kanarki zaczynają się pierzyć, samce przestają wówczas śpiewać, a samice schodzą z gniazd. Jeśli w tym momencie w gnieździe będą jaja, młode zginą z powodu wyziębienia.

Wyruszanie kanarków. Jeśli kupujemy sobie parkę kanarków - samca oraz samiczkę - jest prawie pewnym, iż doczekamy się potomstwa. Kanarki mnożą się gorliwie oraz banalnie. Planując rozmnażanie kanarków, musimy wyposażyć się w specjalne klatki (nawet 2-3), siedlisko, budulec do gniazda, etc.

Lęgi wyruszają się nuże w marcu, przy czym samiec wyrusza popisywać się swoim trelem od połowy lutego. Kiedy dostrzeżemy, iż korzenie kopulują, odraczamy w klatce gniazdko (kanarki podnoszą siedliska proste), może być z wikliny bądź szwargocemy. W klatce odraczamy również nitki, z jakich samiczka wybuduje sobie odpowiednie posłanko, może to być naskórkowo pocięta włóczka, kordonek, albo drobne utwory bawełnianych ściereczek, można również kupować gotowy surowiec do siedliska w sklepie zoologicznym.

Siedlisko wieszamy możliwie jak najwyżej, korzenie adoruješ się przed nami troszkę zataić. Do budowy podchodzi tylko samica, oraz samiec ożywia jš do tego swoim trelem. W tym czasie można kuśkom przekazywać pokarm jajeczny (o mieszaninie pisałam w przeżuwaniu), co drugi, trzeci dzień po łyżeczce, rozbijamy obsługiwanie go w chwili, kiedy samica złoży pierwsze jajko.

W klatce solennie powinnyście się wykryć wapno, może to egzystowań kostka, ale z doznania wiem, iż kanarki chętniej rwą zarys sepii, wapno mogą zamienić muszelki z gotowanych jajek, trzeba je zmielić czyli bardzo nieszczupło rozdrobnić.